Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Władysława Jagiełły

Piotrkowianie z wyboru, a nie z urodzenia… Kamienie pamięci

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
zdjęcie
Uroczyste otwarcie wystawy, które odbyło się 5 kwietnia w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej, to podziękowanie dla ludzi związanych z naszym miastem, zwyczajnym - niezwyczajnym piotrkowianom z wyboru, a nie z urodzenia: pani Wacławie Kamieńskiej, księdzu Remigiuszowi Wysockiemu i rodzinie Budzanowskich.
 
Wystawa przybliża wybranych bohaterów projektu „Kamienie pamięci”. To mieszkańcy naszego 800 – letniego grodu, którzy swoje dorosłe życie związali z naszym miastem i są współtwórcami bogatej historii Piotrkowa Trybunalskiego. Ich życie to świadectwo, że warto walczyć o prawa człowieka, wolność, prawdę.
Jedna z edycji miała przywrócić pamięć o nauczycielach historii prawdziwej – cichych bohaterach codzienności – pedagogach, wychowawcach, którzy w okresach, kiedy obowiązywała narzucona wersja historii lub nie można jej było uczyć w ogóle, dochowali wierności ucząc młodzież, jak było naprawdę. Bohaterem został Teofil Budzanowski, związany z piotrkowską oświatą w latach powojennych.
Kolejna edycja „Kamieni pamięci” miała zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia związane z akcją „Burza”, aby pokazać jej ogólnopolski charakter. Bohaterkami zostały łączniczki i sanitariuszki, które stanowiły cichy front polskich dziewcząt w okresie II wojny światowej. Jedną z nich jest Wacława Kamieńska – nestorka polskiego pielęgniarstwa.
Ksiądz Remigiusz Wysocki - „zwykły kapłan”, który działał aktywnie w środowisku lokalnym do 1990 r., zgodnie z dewizą świętego Pawła „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj.”, został bohaterem edycji „Z modlitwą Ojczyźnie”. Wierny ojczyźnie, występował w obronie godności ludzkiej, był ambasadorem uniwersalnych wartości oraz idei wolnej Polski w czasach rodzącej się „Solidarności”.
Wystawę przygotowaną przez nasze gimnazjum można oglądać do końca kwietnia w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej.
powrót