Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Władysława Jagiełły

Patron

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Władysław Jagiełło był Litwinem. Urodził się w 1351, zmarł w 1434 roku.
Od 1377 roku był wielkim księciem litewskim. Założył dynastię Jagiellonów. Na mocy umowy w Krewie, będącej pierwszą unią polsko-litewską, przyjął chrzest, poślubił Jadwigę i został władcą Polski. Królem był od koronacji w dniu 4 marca 1386, do chwili śmierci, 31 maja 1434 roku.

Za swoich długich rządów zasłynął jako rozważny polityk, dobry strateg, człowiek spokojny, pobożny i skromny. Do ważnych przedsięwzięć z czasów jego panowania zaliczyć można: unię Polski i Litwy, chrzest Litwy-ostatniego pogańskiego państwa w Europie, rozgromienie potęgi krzyżackiej w bitwie pod Grunwaldem i umocnienie pozycji Polski w Europie.

Władysław Jagiełło panował w Polsce 48 lat, po 83 latach życia został pochowany na Wawelu, w okazałym grobowcu w stylu gotyckim. Uważny jest za jednego z najwybitniejszych władców Polski i Litwy, zdolnego polityka, który potrafił wytrwale realizować wyznaczone cele. Był również zasłużonym mecenasem sztuki i kultury. W wyniku półwiecznych rządów Jagiełło zmienił nasz kraj w ogromne wielonarodowościowe państwo, do połowy XV wieku największe terytorialnie w Europie.